0
0

27 نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات

2192 بازدید

امتحان نقطه عطفی در نشان دادن میزان موفقیت شماست. هرچند روش های موجود برای امتحان، نمی تواند گویای دقیق و واقعی از میزان اندوخته های علمی دانش آموز به حساب آید، اما ملاک مهمی تلقی می شود و به تبع آن «نمره» نیز اهمیت خود را در این راستا به نمایش می گذارد. از این رو بررسی تکنیک ها، روش ها و نکته های کلیدی برای موفقیت در امتحانات ضروری به نظر می رسد.

آمادگی برای امتحان

اگر شما دروس خود را مرتب مطالعه کرده باشید فقط احتیاج به خواندن نکات مهم مباحث را خواهید داشت و و به برنامه ریزی فشرده و منسجمی نیاز نخواهید داشت، در غیر این صورت یک برنامه ریزی کامل می تواند شما را در دستیابی به موفقیت، همراهی کند. لذا برای مواجهه با امتحان، می بایست برنامه ریزی کرد.

1- در حین مطالعه ی درس ، مضمون اصلی آن را دریابید. در این قسمت درس ، بحث به چه موضوعی اشاره دارد؟ چگونه یا در چه مراحلی آن را بیان کرده است؟ این نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات به شمار می آید.

2- همراه با خواندن درس به طور مرتب برای خود سوالاتی طرح کنید تا توجه شما به موضوع درس بیشتر جلب شود . بهتر است سوالات به نوعی با مطالب درسی هماهنگی داشته باشد.

3- سوالات طرح شده باید با توجه به اصل مطلب و کلید هر پاراگراف باشند.

4- در هنگام مطالعه در منزل به مطالبی که به نوعی در کلاس علامت زده یا در حاشیه و پاورقی نوشته شده نیز توجه خود را مبذول بدارید.

5- توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت در امتحان است.

6- سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .

7- روز های قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس پرتی می شود کاملا کنار بگذاریدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می شود و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می آورد.

8- آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد . این هم یک نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات به شمار می آید.

9- همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.

10- جمع بندی مطالب را با بیان خود ؛ بیان کنید تا فراموشی شما کمتر شود.

11- اگر از جزوات و مطالب خارج از کتاب استفاده می کنید ، دقت کنید که با مطالب موجود در کتاب سازماندهی لازم را داشته باشد تا مطالب مثل حلقه های جدا از هم یک زنجیر در نیایند.

12- اوراق امتحانی نوبت های گذشته ی خود اعم از ترم و نیم ترم و ماهانه و… را مجدداً مرور کنید تا اولاً نوعی مرور کرده باشید و ثانیاً اشتباهاتی را که در آن زمان در آن تکرار کرده اید، مجدداً تکرار نکنید.

13- یک هفته قبل از شروع فصل امتحانات سعی کنید خلاصه ی دروس ،فیش برداری و فهرست نکات مهم را آماده و در پوشه ای جمع آوری کنید.

14- در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و… را از خود دور نمایید. این یک نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات به شمار می آید.

15- حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.

16- در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.

17- هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید .

18- سوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .

19- پس از یاد گرفتن کامل مطلب ، حل تمرین های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات ،نمونه سؤال های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید.سعی کنید طرز پاسخ گویی به سؤال های نهایی را خوب بیاموزید.همچنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی ، به روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

20- این خطاست اگر فکر کنید سؤال های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال های قبل باشد.اخیراً طراحان تلاش می کنند، سؤال های مفهومی را در قالب های جدید و نو طرح کنند.به همین خاطر تأکید می کنیم که روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم و ریزه کاری های کتاب درسی تأکید بیش تری داشته باشید.

21- مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید،بیش تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره ی معدل قرار دارید.

22- به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه ،درست نخواندن متن سؤال و…. را اشکال نمی دانند. آن ها بلد نبودن های بزرگ را اشکال می دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند.  این مورد هم نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات است که خیلی ها به آن توجه نمی کنند.

23- تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .

24- نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.

25- برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

26- اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحاناتاز دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید.و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .

27- مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت و یک نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات است.

 

ما در سایت ریاضی گرام برای مرور درس ریاضی پایه های هفتم، هشتم و نهم ویدیوهایی را تهیه کرده ایم که شما را دعوت به دیدن این ویدیوها می کنیم:

ویدیوهای آموزشی ریاضی هفتم

ویدیوهای آموزشی ریاضی هشتم

ویدیوهای آموزشی ریاضی نهم

 

 

 

منبع: نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://riazigram.ir/?p=2045
اشتراک گذاری:
آواتار سجاد خسروپور
سجاد خسروپور
+ کارشناس آموزش ریاضی + کارشناس ارشد تکنولوژی آموزشی + دبیر رسمی ریاضیات آموزش و پرورش + مدرس دوره های ضمن خدمت معلمان برای کتاب های جدید التالیف + سابقه تدریس در مراکز تربیت معلم + سابقه تدریس در مدارس استعدادهای درخشان + سابقه تدریس در مدارس شاهد + مدرس دوره های جامع آموزش صفر تا صد ریاضی نهم + مشاوره تخصصی یادگیری ریاضی
مطالب بیشتر

نظرات

6 نظر در مورد 27 نکته کلیدی برای موفقیت در امتحانات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام. نمونه سوالات بیشتر را از طریق کانال تلگرامی به نشانی riazigram_com@ دانلود کنید. موفق باشید.

   7

 1. سلام لطفاً میشه نمونه سوال های بیشتر را اینجا بزارید تلگرام برای من بالا نمیاد

  5

  1. سلام. به زودی نمونه سوالات بیشتری قرار خواهد گرفت. موفق باشید

   4

 2. سلام میشه شماره واتساپ چیزی بدید که بتونیم مشاوره بگیریم
  چون کارتون فوق العاده است

  5

  1. سلام. متشکرم دوست عزیزم. شماره های تماس از قسمت تماس با ما و زیر صفحه سایت مشخصهست.

   4

کانال VIP «ریاضی گرام» در ایتا

برای اینکه عضو کانال ویژه «ریاضی گرام» در پیام رسان «ایتا» بشی، شماره موبایلت رو وارد کن تا باهات تماس بگیریم و راهنماییت کنیم.

کلاس چندمی؟*